Prace ks. Tadeusza Furdyny nie tylko na Olechowie

Do 11 stycznia w Stacji Nowa Gdynia (Zgierz, ul. Sosnowa 1) można oglądać prace Tadeusza Furdyny SDB, autora mozaik, witraży i polichromii w wielu łódzkich kościołach – m.in. w olechowskim kościele św Jana Ewangelisty.

Wystawę, podobnie jak zaprezentowany na wernisażu album o twórczości księdza, przygotowano z okazji 40-lecia jego pracy artystycznej. Pokaźna publikacja Jana Dominikowskiego „Słowo i obraz. Rzecz o sztuce sakralnej księdza Tadeusza Furdyny SDB” daje pojęcie o dorobku salezjanina: kilkuset obrazach, witrażach dla blisko 130 świątyń, rzeźbach, mozaikach, rysunkach. „Poza (…) aluzjami do stylistyki epok historycznych: sztuki wczesnochrześcijańskiej, bizantyjskiej i średniowiecznej, w twórczości ks. Furdyny dają się zaobserwować silne fascynacje pracami artystów XX stulecia, takich jak Marc Chagall, Paul Klee, Joan Miro, Wassily Kandinsky czy Jerzy Nowosielski” – pisze autor albumu.

Na korytarzach Salezjańskiego Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Wodnej 34 na każdym z sześciu pięter wiszą projekty wystroju wnętrz sakralnych wykonane przez ostatnie 40 lat przez ks. Tadeusza Furdynę SDB. Witraże, mozaiki, polichromie, obrazy, rzeźby i grafika zostały zrealizowane zarówno w nowoczesnych wnętrzach (np. w kościele salezjanów w Częstochowie), jak i w starych kościołach (jak witraże w strzelistych, ostrołukowych oknach neogotyckim wnętrzu kościoła pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu). Dzieła księdza można oglądać od Piotrkowa Trybunalskiego, przez Warszawę i Szczecin, aż po Białoruś.

W samej Łodzi zaprojektował wystrój około 20 kościołów. Jego autorstwa są m.in. witraże i mozaiki w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, mozaika na ścianie ołtarzowej w kościele pw. św. Józefa, witraże i prezbiterium w kościele pasjonistów pw. Matki Boskiej Bolesnej.

Jego prace nie mają być średniowieczną „biblią pauperum”, czyli biblią w obrazkach. – Niektórych rzeczy nie da się ani opisać, ani namalować. Tak jak w ikonie, ważniejsze jest to, co za obrazem – mówi ks. Tadeusz Furdyna SDB. Dlatego najważniejsze jest dla niego stworzenie w kościele atmosfery sprzyjającej modlitwie. Ksiądz podkreśla, że sztuka jest powołaniem i świadectwem wiary, którym może dzielić się z innymi.

Marta Skłodowska

http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35135,3783431.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s